Koningin Máxima bezoekt gemeente Deventer in het kader van het Leading Locals netwerk van MIND Us
Hare Majesteit Koningin Máxima, erevoorzitter van Stichting MIND Us, bezoekt op dinsdagmiddag 8 april de gemeente Deventer in het kader van het Leading Locals netwerk van MIND Us. Deventer is één van de tien koplopergemeenten die deelneemt aan het netwerk. Tijdens het bezoek wordt speciale aandacht besteed aan de manier waarop Deventer zich inzet voor de mentale gezondheid van jongeren en de rol die het onderwijs hierbij kan spelen.
Leading Locals is een leernetwerk van MIND Us waarin gemeenten goede voorbeelden kunnen uitwisselen over de aanpak van mentale problemen van jongeren in hun stad of dorp. Zo kunnen gemeenten elkaar inspireren en toewerken naar een integrale aanpak om jongeren te ondersteunen in hun mentale welzijn. Eén van de uitgangspunten is dat jongeren deel uitmaken van de beleidsvorming en uitvoering. Het netwerk is in november 2023 van start gegaan tijdens een bijeenkomst op Paleis Noordeinde. Eerder bezocht Koningin Máxima de gemeente Hollands Kroon en de gemeente Leiden.
Om de mentale gezondheid van alle inwoners van Deventer te verbeteren, is de gemeente in 2022 gestart met het Ecosysteem Mentale Gezondheid. Dit is een netwerk waarin inwoners, ervaringsdeskundigen, zorgprofessionals en zorg- en welzijnsorganisaties mensen met mentale klachten waar nodig bijstaan. In Deventer is binnen deze aanpak ook veel aandacht voor de preventie van mentale problemen bij jongeren.
Koningin Máxima bezoekt een informele ontmoetingsplek op een mbo-school, waar zij spreekt met jongeren en jongerenwerkers. Studenten komen hier om samen te ontspannen en kunnen ook laagdrempelig in gesprek met jongerenwerkers voor advies en ondersteuning. De jongerenwerker kan ook schakelen met de studieloopbaanbegeleider of met externe partijen wanneer dit nodig is. Aansluitend gaat Koningin Máxima in gesprek met jongeren en vertegenwoordigers van jongerencafé Vriendendiensten. Het jongerencafé is een plek waar jongeren in de leeftijd van 17 tot en met 30 jaar met beginnende mentale klachten ervaringen kunnen uitwisselen, nieuwe sociale contacten kunnen opdoen, aan activiteiten kunnen deelnemen of een cursus kunnen volgen om hun mentale veerkracht te vergroten. De jongerencafés worden ondersteund door (ervaringsdeskundige) coördinatoren. Koningin Máxima bezocht Vriendendiensten eerder in september 2021. Het bezoek wordt afgesloten met een gesprek met diverse betrokkenen vanuit de gemeente, het voortgezet en middelbaar beroepsonderwijs en de zorg over de aanpak ter preventie van mentale klachten bij jongeren in Deventer.
MIND Us wil dat jongeren grip krijgen op hun mentale gezondheid, zich veerkrachtig ontwikkelen en hulp weten te vinden als dat nodig is.
RVD, nr. 79